Trenčkot (z anglického Trench Coat – zákopový kabát) byl původně vyvinutý jako alternativa k těžkým keprovým kabátům, které nosili příslušníci britské armády v době první světové války. Otcem trenčkotu se stal Thomas Burberry, objevitel gabardénu (hustá vlněná nebo bavlněná tkanina), který v roce 1901 navrhl velitelům britské armády kabát proti dešti.

Za první i druhé světové války byly ve vojenské službě také ženy. Rovněž potřebovaly oděv, který by je chránil proti větru nebo dešti. Tak vznikla ženská řada tohoto nesmrtelného kabátu. Velitelé nosili trenčkot v khaki a olivové barvě, sestřičky, zapisovatelky a vojenské úřednice měly k dispozici trenčkot v námořnické modré.

Po druhé světové válce se původně vysoce utilitární trenčkot stal oblíbenou součástí šatníkům noha mužů i žen. Jeho původní využití mu vtisklo punc serióznosti a smyšlený hrdinové jako Dick Tracy nebo Humphrey Bogart, jako Rick z filmu Casablanca, mu zase zabezpečili masovou popularitu. Když se Audrey Hepburn objevila v poslední scéně Snídaně u Tiffanyho v béžové variantě oblíbeného kabátu, bylo jasné, že se stane nesmrtelným.

Trenčkot je druh pláště, v součastnosti obvykle vyráběného z odolné bavlnypopelínugabardénuvlny či kůže. Typickou vlastností je mechanická odolnost tkaniny, nepromokavost, které je dosahováno impregnací tkaniny ještě před jejím zapletením do látky a s tím spojená paropropustnost. Může mít vyjímatelnou vložku. Délka trenčkotu obvykle dosahuje kolen. Trenčkot je nejlepší variantou jarního svrchního a podzimního svrchníku. Je univerzální a nikdy nevyjde z módy.

Zdroj: idnes.cz